INSTRUKTOR


Luiza Romanowska 

 

 previewTancerka flamenco, instruktorka tańca w Trójmieście.

Założycielka Szkoły Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku, której celem jest szerzenie tańca, muzyki i kultury flamenco.

Od wielu lat regularnie wyjeżdża do Andaluzji (Sewilli), gdzie poznaje taniec flamenco "u źródła" w jednych z najlepszych hiszpańskich szkół tańca m.in. w Estudio de baile Alicia Marquez, Escuela Flamenco Manuel Betanzos, Ados Escuela De Flamenco Angel Atienza, Escuela Flamenca Juan Polvillo i in. Jej mistrzowie to m.in. Manuel Betanzos, Adela Campallo, Andres Peńa, Angel Atienza, Mercedes Ruiz, La Choni.

Prowadzi stałe zajęcia oraz warsztaty tańca flamenco w Trójmieście. Od 2014 r. współpracuje z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury (Stacja Orunia), organizując lekcje tańca flamenco, warsztaty, pokazy i koncerty. Jako instruktorka tańca pracuje z osobami w różnym wieku: dziećmi, dorosłymi, również z osobami starszymi, czy niepełnosprawnymi (m.in. Dom Pomocy Społecznej w Gdyni).

Organizatorka pierwszego Tablao Flamenco w Trójmieście - cyklicznych koncertów i fiest oraz wieczorów muzycznych pt. "La Noche Flamenca" w Gdańsku, na które zaprasza artystów flamenco z Polski i Hszpanii.

Założycielka grup tanecznych „Toma Que Toma” oraz Zespołu Tańca Flamenco Uniwersytetu Gdańskiego „Los Mariscos”.

Wzięła udział w widowisku Opery Wrocławskiej „Hiszpańska noc z Carmen ­zarzuela show” dla wielotysięcznej widowni we Wrocławiu, gdzie zespół około 500 artystów z Polski i Hiszpanii wykonało wspólnie najpiękniejsze hiszpańskie zarzuele. Wraz z Sopockim Teatrem Tańca wystąpiła w widowisku tanecznym w reżyserii Prof. Andrzeja Markowicza podczas głównej gali otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Wraz z Teatrem FlamencoArte Nadii Mazur zaprezentowała szerszej publiczności flamenco podczas gościnnego występu w programie telewizyjnym „Taniec z Gwiazdami”. Wzięła udział w projekcie Piotra Podlewskiego „X- projekt”, łączącego muzykę rockową, elektroniczną z flamenco. Na potrzeby teledysku do utworu „Raices” stworzyła choreografię oraz zatańczyła z tancerkami z grupy „Toma Que Toma”. 

W tańcu flamenco ceni przede wszystkim niesamowitą ekspresję, będącą wyrazem  autentycznych emocji tancerza. Dlatego też w taniec swój wkłada całe serce, przykładając dużą wagę do wyrazu artystycznego i emocji. We flamenco poszukuje tego co pierwotne, czyste i dzikie, co stanowi według niej istotę flamenco.